Kolor brązowy, podobnie jak zielony, jest często spotykany w przyrodzie. To przede wszystkim kolor ziemi, ale także pni drzew, skóry, kakao i czekolady. Stąd jego symbolika jest nieco ambiwalentna.
Spis treści
Symbolika koloru brązowego
Kojarzony jest z brzydotą, zwyczajnością, brudem, głupotą i antypatią. Z drugiej strony, często wykorzystywany przy dekorowaniu wnętrz, wywołując poczucie bezpieczeństwa i komfortu.
Przypisywany jest niewrażliwości, zniechęceniu, nudzie i depresji. Jego bliski związek z ciemnymi tonami, nadaje mu symbolikę związaną z brakiem pasji, antyerotyczności.
Podobnie jak kolor czarny, postrzegany jest jako kolor zła, związany z gniciem i rozkładem, usychaniem i starością. Z czasem, prawie wszystko zmienia kolor na brązowy, od tkanin po arkusze papieru. Stąd jest kolorem przypisanym jesieni.
Ponieważ blask innych kolorów zatraca się w brązie, mówi się, że symbolizuje on przeciwieństwo indywidualności. Innymi słowy, brąz jest kolorem pospolitym, prostym i uczciwym, ale jest też kolorem przeciętności.
Kolor brązowy kojarzony jest również z biedą. Już w ubiegłych epokach używany był przez ludzi o niskim statusie społecznym: chłopów, sługi i żebraków. Odzież w tym kolorze była ubiorem niebarwionym (luksus zarezerwowany wyłącznie dla zamożnych), wykonanym z sierści zwierzęcej, tkanym z surowego lnu i konopi.
Na tym nie kończyły się skojarzenia z biedą. Osoby pracujące na polach, w przeciwieństwie do szlachty o białej karnacji, mieli skórę brązową, poparzoną słońcem.
Kolor tworzący przytulną atmosferę
Jeśli chcesz uzyskać efekt naturalnego i zapraszającego nastroju, brąz jest najlepszym wyborem dla dekoracji i mebli.
Rustykalne materiały, takie jak drewno czy wełna, są w tym kolorze i odpowiednio połączone wywołują poczucie swobody i komfortu.
Brąz w połączeniu ze złotem lub pomarańczowym nadaje mu wyjątkowy akcent wyrafinowania. Należy unikać łączenia go z czernią, ponieważ taki związek nadaje ponury wygląd.
Kolor brązowy w modzie
To kolor neutralny, który dostosowuje się do wszystkiego, z tego powodu, kto ubiera się w brązowy, stara się pozostać niezauważonym.
Jak na ironię, choć brąz jest kolorem staromodnym i przeciętnym, jeśli chodzi o ubrania, to nigdy nie wychodzi z mody.
Niemniej jednak, nie jest to kolor polecany na oficjalne okazje, tak jak nie jest zalecane noszenie garniturów w tym kolorze, zwłaszcza przez kadrę kierowniczą.
Kolor brązowy w marketingu i biznesie
Kolor brązowy w reklamie doskonale pasuje do produktów naturalnych i żywności ekologicznej. Ponieważ jest to jeden z kolorów o największej obecności w przyrodzie, jest on związany ze stabilnością gleby.
To również doskonały kolor dla biznesu meblarskiego i dekoracyjnego. Meble w tym kolorze podkreślają odporność, trwałość, ponieważ są to właściwości drewna. Stąd warto zwrócić uwagę na ten kolor w identyfikacji wizualnej.
Pozytywne aspekty związane z kolorem brązowym
- Komfort
- Przytulność
- Naturalność
- Uczciwość
Negatywne aspekty związane z kolorem brązowym
- Brud
- Ubóstwo
- Pospolitość
- Starość
- Gorzkość
- Lenistwo.