Suma wszystkich kolorów tęczy jest biała, a czerń to ich brak.
Kolor czarny charakteryzuje się całkowitym brakiem światła, dlatego często się mówi, że nie jest kolorem. Jednak jest niezbędny, żeby inne kolory mogły zmieniać swój odcień.
Znaczenie tego koloru jest nieco dwuznaczne, zwłaszcza w kulturze zachodniej, gdzie w pozytywnym ujęciu może być utożsamiany z elegancją, autorytetem, natomiast w aspekcie negatywnym związany jest z żałobą i śmiercią.
Spis treści
Symbolika koloru czarnego
Jeśli zastanawiasz się co oznacza kolor czarny i dlaczego właśnie takie znaczenie jest mu przypisane, to trzeba odnieść się do tego co towarzyszy człowiekowi od zawsze. Dzień i Noc. Dzień i światło kojarzą się nam z życiem, energią i w konsekwencji ze wszystkim co dla człowieka jest dobre: szczęściem, zdrowiem, radością, tym co znane. Noc jest odwrotnością dnia, brak światła widzialnego i taka też jest czerń, stąd jej związek ze śmiercią, smutkiem, nieznanym, strachem i mistycyzmem.
Kolor czarny symbolizuje moc, siłę, autorytet, elegancję i wyrafinowanie, ale również śmierć, zło, tajemnice i ból starty.
Przez silne powiązanie z nocą, czerń otrzymała szereg znaczeń negatywnych. W tym jej związek z tym co niejasne, nieznane, przerażające, ciemne czy złe. To kolor nawiązujący do tego czego się boimy i nie widzimy. Oznacza również to co dla nas nieznane i przerażające: czarna magia, śmierć, ale także samotność i smutek. To także kolor związany z okrucieństwem, kłamstwem, manipulacją, zdradą i ukrywaniem.
Jednak kolor czarny ma również bardziej neutralne, a nawet pozytywne konotacje. To kolor tajemnicy (które nie zawsze nawiązują do tego co złe), powagi, elegancji a także szlachetności. Prawdopodobnie, ze względu na swój związek ze śmiercią jest również związany z siłą, władzą, dominacją i autonomią.
Z psychologicznego punktu widzenia, czerń ma tendencję do wywoływania poczucia zwątpienia i tajemniczości. Może zrodzić zarówno strach jak i ciekawość, ale także sugerować bezpieczeństwo, siłę i odrębność. Podkreśla wrażenie niezawodności, a nawet atrakcyjności. Sprawia wrażenie trzeźwości i formalności, choć w nadmiarze może towarzyszyć poczuciu zastraszenia, dystansu lub arogancji.
Kolor czarny ma również moc tworzenia poczucia ochrony dla osoby go używającej i tłumienia emocji, a nawet ograniczenia i zahamowania ekspresji.
Kolor żałoby
Już w starożytności Izraelici nosili ciemne szaty jako znak żałoby, natomiast dla chrześcijan czarny jest symbolem żałoby za śmierć ziemską, szary symbolizuje sąd ostateczny a biały jest kolorem zmartwychwstania. Dlatego, ci którzy pozostają, noszą kolor czarny, a ci którzy odchodzą owijani są w biały całun.
Współcześnie normy religijne zacierają się z normami społecznymi, a kolor czarny stał się symbolem wyrażania bólu i żałoby.
Czerń w ubiorze
To jeden z kolorów szczególnie preferowanych, choć w dużej mierze zależy to również od wieku. Wśród ludzi młodych, swoją popularność, zawdzięcza jego powiązaniem z buntem i prestiżem. Osoby starsze kojarzą go głównie z żałobą i śmiercią.
W ubiorze, kolor czarny podkreśla indywidualizm, styl, elegancję, ale także zmysłowość i tajemniczość. Jego symboliczny związek z nocą, przyczynił się do popularyzacji tego koloru na galach i przyjęciach odbywających się często właśnie nocą. Czarne garnitury, mała czarna, w tym wydaniu kolor ten kojarzony jest z dobrym smakiem, elegancją i luksusem.
Prawdziwym jest również stwierdzenie, że kolor czarny wyszczupla. Ma to związek z tym, że czerń zniekształca obwód osoby noszącej ciemne ubranie, natomiast w przypadku jasnych kolorów masa światła jest większa, stąd postrzegamy ją jako większą. Ponadto kolor czarny jest jednym z niewielu kolorów, które dobrze łączą się z innymi.
Kolor czarny w reklamie
Mając do wyboru kolor samolotu, wybrałbyś ten czarny? Prawdopodobnie nie, ze względu na silną symbolikę związaną z żałobą i śmiercią.
Jednak zastosowanie koloru czarnego w reklamie i marketingu, podobnie jak całe znaczenie koloru czarnego, jest nieco ambiwalentne. Podzielić je można na trzy kategorie, w zależności od jego dominacji w treści:
- Jako kolor podstawowy lub drugorzędny, czarny oznacza: ciszę, elegancję i moc.
- Jego minimalne użycie przekazuje: spokój i prostotę.
- Jego nadużycie może być przytłaczający.
Kolor czarny wyostrza również inne kolory i tak na przykład połączenie czerwieni i czerni podkreśla agresywność czerwieni.
Jego związek z elegancją, wyrafinowaniem i tajemnicą idealnie nadaje się do reklamowania produktów luksusowych, np. biżuterii.
Pozostała symbolika koloru czarnego
Osoby, które deklarują, że ich ulubionym kolorem jest czarny, często mają dominującą postawę i starają się wywołać aurę tajemniczości. To również kolor władzy, podkreślające dominujące postawy.
Pozytywne aspekty związane z kolorem czarnym:
- Elegancja
- Zmysłowość
- Styl
- Formalność
- Indywidualizm.
Negatywne aspekty związane z kolorem czarnym:
- Śmierć
- Ból
- Pustka
- Zło
- Melancholia.