Kolor czerwony to kolor krwi i ognia. Najbardziej wyróżniający się spośród wszystkich kolorów. Symbolizuje dwa, zupełnie przeciwstawne bieguny, z jednej strony miłość, namiętność i erotyzm, a z drugiej krew, siłę i wojnę. To dlatego kolor ten jest zwykle związany z niebezpieczeństwem, konfliktem, energią, determinacją i pasją. Czerwień to również symbol witalności i działania.
Spis treści
Wpływ koloru czerwonego
Czerwony jest kolorem stymulującym i może wpływać na ludzki metabolizm, przyśpieszyć oddech, bicie serca, podnieść ciśnienie krwi czy zwiększyć napięcie mięśni a nawet prowadzić do rozdrażnienia. Efekt ten jest szczególnie zauważalny, np. wśród osób pracujących w pomieszczeniach z czerwonymi meblami. Dlatego nie jest wskazane malować wnętrz na czerwono.
Symbolika koloru czerwonego
Znaczenie koloru czerwonego przypisuje się: podnieceniu, sile, odwadze, pobudzeniu, zuchwalstwu, ale także bardziej negatywnym emocjom takim jak gniew, wściekłość a nawet nienawiść.
Czerwień wyraża również pewność siebie, poczucie bezpieczeństwa i stabilność emocjonalną. To dlatego te cechy przypisuje się osobom, które nieświadomie używają tego koloru.
Miłość i nienawiść, ciepło, pasja
Czerwień jest kolorem wszystkich pasji, tych dobrych i tych złych – od miłości do nienawiści. Z powodu nieśmiałości, miłości lub obu na naszej twarzy pojawia się rumieniec. Czerwienimy się również ze wstydu, gniewu czy podniecenia.
Czerwony, pomarańczowy i żółty są kolorami ognia, płomieni, a więc i ciepła. Czerwony i pomarańczowy to również główne kolory pasji, płonącej krwi, bo pasja może płonąć i konsumować jak ogień. Jeśli myślimy o płomieniach, automatycznie wyobrażamy je sobie jako czerwone, nawet jeśli płomienie są żółte lub niebieskie.
Szczęście, bliskość i ekstrawersja
Jest to również kolor szczęścia. Ten pogląd jest szczególnie popularny w Chinach. To dlatego tak wiele chińskich restauracji obfituje w kolor czerwony. Chińskie dzieci noszą głównie czerwone ubrania, a chińskie panny młode wychodzą za mąż ubrane właśnie w czerwień. Święta w kalendarzu również są zaznaczane na czerwono, co ma związek z powodzeniem i świętowaniem.
Czerwień to kolor łączony z tym co ekstrawertyczne i tym samym, jest całkowitym przeciwieństwem zimnego, dalekiego i niematerialnego koloru niebieskiego.
W starożytnym symbolizmie, czerwień oznacza kolor materii, ponieważ materia jest bliska i namacalna. Tę symbolikę możemy zauważyć, np. w teledysku Madonny „Material Girl”. Żaden inny kolor nie jest tak materialistyczny.
Wojna, niebezpieczeństwo, zakaz
Czerwona planeta Mars była przypisana rzymskiemu bogowi wojny, utożsamiany również z kolorem przelanej krwi. To również kolor siły, dlatego wielu wojowników czy żołnierzy malowało się lub ubierało w czerwień.
Sygnalizuje również zagrożenie i to co zakazane. To kolor zakazów w ruchu drogowym, czerwone światło nakazuje zatrzymanie się. Podobnie hamulce bezpieczeństwa czy przyciski alarmowe są czerwone. Czerwone światło wstudiach nagrań zabrania wstępu, tak jak w piłce nożnej zawodnik nie może kontynuować gry, gdy sędzia pokaże mu czerwoną kartkę.
Erotyzm, uwodzenie, niemoralność
Czerwień to uwodzenie, seksualność i erotyka, a także niemoralność. Diabeł i piekło reprezentowane są kolorem czerwonym. W klubach nocnych i burdelach czerwone światło tworzy atmosferę dla grzechu. To kolor przypisywany prostytutkom już w czasach starożytnego rzymu.
Kolor czerwony w reklamie
Zadaniem koloru czerwonego w reklamie jest zwrócenie uwagi na konkretne elementy i wywołania poczucia nagłej potrzeby i pilności. Stosowany jest głównie w okresach wyprzedaży i rabatów. Stymulujący i energetyczny jest doskonałym kolorem, aby zachęcić do konsumpcji.
Ten kolor często jest używany w branży żywnościowej i napojów, jak również wśród marek, które chcą podkreślić swoje znaczenie lub przywództwo.
Czyni nas bardziej seksy
Wiele kobiet wybiera sukienki w kolorze czerwieni, ponieważ czują się bardziej atrakcyjne. Jak ustalili badacze z Uniwersytetu w Rochester w swoich badaniach, mężczyzn, nieświadomie, bardziej pociągają kobiety noszące ten właśnie kolor.
Pozostała symbolika koloru czerwonego
W krajach o zimnym klimacie, czerwień ma bardzo pozytywne znaczenie. I tak w języku rosyjskim czerwień (krasnyj) jest piękna (krasiwyj), dobra. Czerwony Plac w Moskwie to piękny plac, nazwany tak długo przed rewolucją. Jednak w krajach ciepłych nabiera zupełnie odwrotnego znaczenia i może być postrzegany jako nieprzyjemny, a nawet symbolizować coś demonicznego.
Kolor czerwony przypisany jest pierwszej czakrze – czakrze podstawy, która związana jest z tym co fizyczne, podstawowe, prymitywne.
W czasach Cesarstwa Rzymskiego kolor ten związany był z bogactwem i fortuną. Zarówno cesarze, jak i senatorowie nosili szaty w tym kolorze. Ponadto, symbolizując władzę, kolor ten przypisywany był arystokracji. Współcześnie używany podczas ważnych wydarzeń, jak np. czerwony dywan na którym pojawiają się celebryci i ważni ludzie czy czerwone fotele w operze lub teatrze.
Dawniej wierzono, że kolor czerwony chronił dzieci jeszcze nie ochrzczone przed zauroczeniem i złym spojrzeniem, dlatego zwykło się zawiązywać czerwoną kokardkę. Podobnie jak Czerwony Kapturek nosi czapkę w tym kolorze, aby mieć magiczną ochronę przed złym wilkiem.
Pozytywne aspekty związane z kolorem czerwonym
- Pasja
- Życie
- Władza
- Siła
- Uwodzenie
- Działanie
Negatywne aspekty związane z kolorem czerwonym
- Przemoc
- Wojna
- Nienawiść
- Gniew
- Zakaz
- Niemoralność