Fioletowy to odcień znajdujący się na skali kolorów pomiędzy czerwonym a niebieskim. Utożsamiany jest z luksusem, magią duchowością, kreatywnością, także z tym co królewskie i szlachetne.
Spis treści
Znaczenie koloru fioletowego
W naturze pojawia się dość rzadko. W przeszłości kolor fioletowy był niezwykle trudnym do uzyskania, więc przywilej noszenia ubrań w tym kolorze był zarezerwowany dla osób ważnych w społeczeństwie: cesarze, królowie, wysokiej rangi duchowni.
Obecnie, fiolet to kolor utożsamiany z duchowością, intuicją, niezależnością, ale także z tym co kreatywne, mądre i intelektualne. To kolor pasji, wrażliwości i szlachetności. Jaśniejsze odcienie fioletu (kolor liliowy) kojarzą się z tym co romantyczne i lekkie, ciemniejsze (kolor purpurowy) to synonim godności i intelektualności.
W tym kolorze jednak wpisane są również negatywne znaczenia: dekadencja, duma, arogancja.
Psychologia koloru fioletowego
Kolor fioletowy inspiruje i pobudza wyobraźnię oraz kreatywność. Stymuluje aktywność mózgu i wpływa na szybkie rozwiązanie problemów. Zachęca do twórczych poszukiwań.
Pomaga zajrzeć w głąb siebie tym, którzy poszukują sensu życia lub duchowej satysfakcji. Uspokaja emocje. Kojąco wpływa na umysł i nerwy.
To kolor sprzyjający oświeceniu intelektualnemu, ale także związany ze światem fantazji, marzeń i snów, które pozwalają uciec od otaczającej rzeczywistości.
Jest niekonwencjonalny i oryginalny, dlatego często jest kolorem preferowanym przez indywidualistów, osoby niezależne, które lubią robić wszystko na swój sposób. To również kolor ludzi mających dużą potrzebę inicjowania i uczestniczenia w projektach pomagających innym.
Fiolet to także kolor władzy, bogactwa, ekstrawagancji i luksusu. Kojarzony z tym co szlachetne, pełne szacunku i królewskie.
Ma bardzo korzystny wpływ na człowieka, sprzyja równowadze psychicznej, stabilności, spokojowi ducha. Tworzy pomost pomiędzy światem duchowym i fizycznym; myślą i działaniem. Ma korzystny wpływ podczas medytacji. Ułatwia duchowe poszukiwania i osobiste oświecenie.
Kolor fioletowy odnosi się również do miłości bezinteresownej, bezwarunkowej, wolnej od ego. Wyraża lojalność, mądrość, dobre samopoczucie i pobudza wrażliwość.
Fiolet tworzy aurę tajemnicy, mądrości i szacunku. Jednak w nadmiarze może kojarzyć się z arogancją i sztucznością. Zbyt wiele tego koloru w otoczeniu może powodować rozdrażnienie, niecierpliwość; w słabszych odcieniach jego nadmiar może przyczynić się do odczuwania apatii i depresyjności.
Kolor fioletowy w marketingu
Jaśniejsze odcienie koloru fioletowego wywołują emocje związane z romantyzmem, delikatnością, tajemniczością i zmysłowością, dlatego dość często sięgają po niego marki promujące produkty przeznaczonych dla kobiet, np. bieliznę.
Tajemnica i fantazja wpisane w znaczenie fioletowego, doskonale wpasowują się w reklamę produktów związanych z ezoteryką, magią i fantastyką.
Ciemniejsze odcienie fioletowego, nawiązujące do władzy, prestiżu, ambicji i ekstrawagancji chętnie wybierane są przez marki sprzedające produkty luksusowe i ekskluzywne.
Pozostała symbolika koloru fioletowego
W chrześcijaństwie, kolor fioletowy to kolor duchowego przygotowania i pokuty, dlatego jest używany w okresie adwentu i wielkiego postu. Obok czerni, to również kolor symbolizujący śmierć i żałobę.
Pozytywne aspekty związane z kolorem fioletowym
- Mądrość
- Duchowość
- Kreatywność
- Luksus
- Władza
- Spokój
- Tajemniczość
- Godność.
Negatywne aspekty związane z kolorem fioletowym
- Dekadencja
- Arogancja
- Melancholia
- Próżność
- Prepotencja
- Żal
- Duma.