Kolor niebieski najczęściej kojarzony jest z niebem i z wodą w niemal wszystkich jej formach, zwłaszcza spokojnymi morzami czy oceanami. To właśnie stąd nasuwa się główne znaczenie tego koloru – spokój i stabilność.
Kolor jasnoniebieski ma bardziej czystą i niewinną symbolikę (błękit nieba, spokojna woda), podczas gdy ciemnoniebieski odnosi się bardziej do dojrzałości i twardości (burze, fale, zachód słońca).
Spis treści
Wpływ koloru niebieskiego
Według badań nad nastrojem i jego związkiem z kolorami, niebieski sprzyja cierpliwości, życzliwości, a nawet pogodzie ducha, choć nadmiar tego koloru, zwłaszcza w ciemniejszych odcieniach, może powodować zmęczenie, a w skrajnych przypadkach, przyczyniać się nawet do stanów depresyjnych.
Symbolika koloru niebieskiego
Kolor niebieski wiązany jest z nieśmiałością, introspekcją, ale także z ukojeniem, pogodą ducha czy tolerancją. To jeden z kolorów najbardziej związanych ze spokojem i kontrolą sytuacji, ale także z równowagą, zrozumieniem i ochroną. To także kolor wyrażający zaufanie, wiarygodność i troskę o innych. Ciemniejsze odcienie często są kojarzone z inteligencją, siłą i pewnością siebie, jaśniejsze natomiast z niewinnością i hojnością.
Dlatego niebieski wiąże się ze stabilnością umysłową i emocjonalną, ale także z tym co związane rozumem i inteligencją. Zaobserwowano, że kontemplacja niebieskiego sprzyja kontroli i pogłębieniu oddechu, obniża ciśnienie, wspomaga medytacje, ale także procesy kreatywne, serdeczność i zrozumienie międzyludzkie.
Kolor niebieski symbolizuje: wolność, lojalność, wierność, harmonię. Kojarzony jest również z siłą i autorytetem, energią fizyczną i inteligencją, z tym co męskie, nowoczesne, a także ma związek z rozwojem technologicznym.
Z drugiej strony, podobnie jak w przypadku innych kolorów, również i niebieski może mieć pejoratywne znaczenie. Negatywna symbolika tego koloru wiąże z introspekcją i kontrolą, szczególnie ciemne odcienie mogą nawiązywać do braku spontaniczności, ale także egocentryzmu, dystansu.
Czasami kolor niebieski identyfikuje ludzi sztywnych i konserwatywnych, melancholijnych i emocjonalnych. W odniesieniu do nastroju powszechny jest zatem związek między niebieskim a smutkiem lub depresją, a także biernością.
Kolor niebieski w reklamie
Niebieski, podobnie jak kolor biały, kojarzony jest z czystością zarówno fizyczną jak i duchową. To dlatego tak często wykorzystuje się go przy projektowaniu opakowań środków czyszczących czy odświeżaczy.
To również kolor silnie związany z wiedzą, technologią. Stąd wiele firm w tym sektorze używa tego koloru w swojej identyfikacji wizualnej. Istnieją również badania, które wykazały skuteczność zwiększenia sprzedaży poprzez połączenie tego koloru z szarym czy czarnym.
Kolor zimny
Kolor niebieski jest określany jako kolor zimny i naturalnie kojarzy się ze śniegiem i lodem. Bardzo łatwo sprawdzić „temperaturę” tego koloru, przez przejście z pomieszczenia o „ciepłych” kolorach do pokoju pomalowanego na niebiesko. Większość osób doświadcza uczucia spadku temperatury.
Niebieski – kolor boski
W wielu kulturach niebieski jest również kolorem tego co boskie. I tak:
- bóg Amon – o niebieskiej skórze, co pozwoliło mu latać po niebie, nie będąc widzianym.
- Wisznu – niebieski bóg Hinduizmu
- św. Maria – przedstawiana w niebieskim okryciu.
Kolor władzy
Kolor niebieski możemy znaleźć w wielu antycznych dziełach artystycznych, gdzie miał podkreślać władzę i wysoki status ekonomiczny. Działo się tak ponieważ do XIII wieku był to jeden z najtrudniejszych do uzyskania kolor w ówczesnym ubiorze i w konsekwencji również bardzo drogi.
Kolor niebieski to kolor policji i innych służb bezpieczeństwa. Podkreśla autorytet, zaufanie i władzę. To również kolor sukcesu na rozmowach kwalifikacyjnych.
Pozostała symbolika koloru niebieskiego
Kolor niebieski związany jest z niebem powietrzem i wodą. To również kolor zimy.
Należy unikać używania koloru niebieskiego w sektorze związanym z żywnością, ponieważ niebieski hamuje apetyt.
Kolor niebieski, według filozofii Feng Shui, ma silny związek z wolnością, niezależnością, poczuciem bezpieczeństwa, organizacją czy lojalnością.
Pozytywne aspekty związane z kolorem niebieskim:
- spokój,
- harmonia,
- wierność,
- lojalność,
- autorytet,
- inteligencja,
- wolność.
Negatywne aspekty związane z kolorem niebieskim:
- kontrola,
- brak spontaniczności,
- egocentryzm,
- dystans,
- konserwatyzm.