Oko proroka, nazywane także nazar to wyjątkowy amulet, który ma za zadanie zapewnić ochronę przed złym spojrzeniem (tzw. złym okiem) i negatywnymi emocjami. Jego wyjątkowa moc polega na skupianiu w sobie złych energii lub myśli wysyłanych przez innych ludzi. Jeśli pęknie, to znaczy, że zadziałał i skutecznie utrzymał zło z dala od jego właściciela.
Zazwyczaj, jest to szklany koralik, w formie spłaszczonej kropli, w którym pojawiają się koncentryczne koła, począwszy od środka, w kolorach: ciemnoniebieskim lub czarnym, jasnoniebieskim, białym i ciemnoniebieskim. Takie ułożenie tworzy wizerunek oka.
Spis treści
Pochodzenie oka proroka
Początki oka proroka sięgają czasów starożytnych cywilizacji Egiptu i Babilonii, a największą popularność zyskał w starożytnej Turcji i Grecji (dlatego czasem nazywany jest okiem tureckim lub greckim).
Pierwsze pisemne odniesienia do oka proroka znajdują się na glinianych tabliczkach, które pochodzą z trzeciego tysiąclecia przed naszą erą.
Od czasów starożytnych mieszkańcy Bliskiego Wschodu wierzyli, że moc niebieskiego oka uchroni ich od wszelkiego rodzaju nieszczęść.
Nazar, w języku arabskim oznacza spojrzenie. Jego symbolika wywodzi się z przekonania, że oczy są zwierciadłem duszy i to właśnie w oczach wyrażają się prawdziwe emocje, także te złe.
Poza tym, według przekonań ówczesnych, ludzkie oczy mają moc uwalniania niewidzialnych promieni energii, które w niektórych przypadkach mogą być wystarczająco silne, aby zabijać dzieci lub małe zwierzęta. Nam znane jest powiedzenie “zabić kogoś wzrokiem”.
Wierzono również, że niebieskoocy, tak rzadko pojawiający się w basenie Morza Śródziemnego, mieli szczególną moc obdarzania klątwami.
Choć kolor niebieski, można odnieść także do koloru nieba, które w wierzeniach dawnych cywilizacji wiązało się z tym co dobre, jasne (w przeciwieństwie do mrocznych podziemi). Miało to być gwarancją na przyciągnięcie szczęścia dla jego właściciela.
Aby rozproszyć działanie złego spojrzenia, zaczęto nosić oko proroka, które chroniło przed negatywnym wpływem zazdrości. Działało niczym zwierciadło, odbijając złe moce płynące ze wzroku innych.
Amulety te najczęściej noszone były blisko ciała, jako naszyjniki, bransoletki, kolczyki. Umieszczano je także w pomieszczeniach. Powszechnym było układanie nazar tuż przy noworodkach, ponieważ wierzono, że małe dzieci są szczególnie podatne na działanie klątwy złego oka.
Przekonanie o niezwykłych właściwościach ochronnych tego amuletu jest równie silne także i dziś. Jedna z tureckich firm lotniczych umieszcza symbol oka proroka na ogonach swoich samolotów.
Jak używać oka proroka?
Amuletu możesz użyć do ochrony siebie, swoich bliskich i swojego domu. Aby koralik, mógł jak najlepiej spełnić swoją funkcję warto go zneutralizować, usuwając wszelkie energie przekazane przez ludzi, którzy wcześniej go dotykali.
Oczyszczenie
W tym celu, należy zanurzyć go w wodzie z solą. Na tafli wody, palcem wskazującym, należy narysować spiralę, od środka do zewnątrz, tak aby energia oczyszczająca mogła swobodnie przepłynąć. Po tym zabiegu, osusz amulet szmatką z włókna naturalnego.
Doładowanie energetyczne
W celu energetycznego doładowania, zaleca się podczas pełni pozostawić oko proroka na całą noc na zewnątrz i zabrać dnia następnego o godzinie 12. Po tym rytuale, nazar będzie gotowy do noszenia jako amulet ochronny.
Jak nosić?
Może być noszony w widocznym miejscu (szyja, nadgarstki, uszy), lub przechowywany wewnątrz ubrania czy torebki. Można go również układać przy wejściu do pomieszczeń, aby zapobiec negatywnej energii odwiedzających, którzy wkraczają w naszą przestrzeń osobistą.
Co robić, jeśli amulet się uszkodził?
Jeśli oko proroka jest uszkodzone, nie należy podejmować żadnych prób jego naprawy. To znak, że amulet zatrzymał wystarczającą ilość negatywnej energii i spełnił swoją funkcję. W takiej sytuacji, należy go zastąpić nowym.