Kolor różowy rodzi się z połączenia czerwieni i bieli, które są kolorami przeciwstawnymi.
Dlatego różowy, jako kolor pośredni, nabiera cech obu, choć ma również i swój własny charakter. Emocje związane z tym kolorem są zawsze pozytywne i niewiele złego można o tym kolorze powiedzieć.
Spis treści
Symbolika koloru różowego
W kulturze zachodniej kolor różowy jest tradycyjnie kojarzony ze słodyczą, delikatnością i romantyzmem.
Według badań Evy Heller, pionierki w badaniach nad psychologią koloru, różowy zwiększa swój wskaźnik preferencji w zależności od wieku. Jako kolor kojarzony z młodością, jest zwykle bardziej ceniony przez osoby starsze.
Często wywołuje pozytywne uczucia związane z życzliwością, delikatnością, miękkością, a także dziecinnością i marzeniami. Jego ładunek znaczeniowy podkreśla również słodycz, miłość, czułość i niewinność. To kolor silnie związany z optymizmem, to dlatego mówimy, że niektórzy widzą świat przez różowe okulary.
Przekaz symboliczny różowego zmienia się również w zależności od kolorów mu towarzyszących. Na przykład, obok bieli może reprezentować niewinność, a obok czerni i fioletu może być kojarzony z erotyzmem i uwodzeniem.
W nadmiarze i w intensywnych odcieniach, kolor różowy może być też kojarzony z tym co kiczowate.
Urok, dobroć, czułość i sentymentalizm
Róża to nazwa znanego kwiatu i kobiece imię. Wszystkie cechy przypisywane róży są uważane za typowo kobiece, ponieważ symbolizuje ona siłę słabych poprzez urok i dobroć. Być może dlatego nie jest to ceniony kolor w oczach mężczyzn (choć obecnie to się zmienia), ponieważ feminizuje i osłabia cechy uważane za męskie.
Wrażliwość, romantyzm, erotyka i nagość
Ze względu na swój związek z wrażliwością i romantyzmem, różowy w kulturach Zachodnich stał się symbolem kobiecości. To skojarzenie doprowadziło do powstania gatunku literackiego skierowanego do kobiet: różowej powieści, znanej także jako powieść romantyczna, która na ogół opowiada o losach kochanków, których miłość zwykle triumfuje pomimo przeciwności losu.
Róż skłania nas również do myślenia o skórze ze względu na jej podobną tonację, co czyni go kolorem bardzo erotycznym, kolorem aktu. Zwykle osoby o jasnej skórze określamy jako białe, choć w rzeczywistości są różowe.
Słodki i szokujący
Kolor różowy kojarzy się z aromatem róży, słodki i pyszny, dlatego jest to kolor najlepszych cukierków. Od potraw w tym kolorze oczekujemy, że zachwycą nas słodkim i gładkim smakiem.
Kolor różowy o intensywnym, nasyconym i krzykliwym odcieniu zwykle kojarzony jest z kiczem. Ta wersja różu nie ma nic wspólnego z tradycyjnymi, kobiecymi cechami. To kolor niepoważnej reklamy, najostrzejszych dodatków w modzie i najtańszych artykułów z tworzyw sztucznych. Kiedy wszyscy zmęczyli się pomarańczowym, różowy go zastąpił, stając się typowym kolorem plastiku i tego co tanie.
Sny, iluzje i cuda
Bycie podekscytowanym odpowiada stanowi, w którym postrzegamy wszystko jako różowe. “Różowy świat” jest światem zbyt pięknym, by mógł być prawdziwy.
Kreatywność
Kreatywne użycie koloru najczęściej łączy cechy danego koloru z rzeczami, które posiadają te same cechy. Delikatny, miękki, słodki róż bardzo dobrze łączy się z rzeczami, które są również delikatne, miękkie, słodkie i małe: różowe serduszko, różowy kwiatek, młoda dziewczyna ubrana na różowo.
Jednakże, gdy kolor różowy jest używany w niekonwencjonalny sposób, może tworzyć efekty, które mogą przyciągać uwagę. Osiąga się to na przykład poprzez połączenie różu nie z miękkim i delikatnym, ale z twardym i szorstkim: różowy kaktus, różowy jeż lub różowy młotek. Podobny efekt uzyskuje się łącząc go nie z tym co małe i słabe, ale z tym co duże i silne: różowy słoń, różowy dinozaur, bądź z tym co złe lub groźne: różowy diabeł, różowa wrona czy różowy rekin.
Różowa Pantera z kreskówek stała się sławna na całym świecie właśnie dzięki tej kreatywnej strategii.
Różowy – kolor kobiecości
Jest to ściśle związane z zachodnimi wyobrażeniami o kobiecie, które ostatecznie doprowadziły do powstania szeregu stereotypów dotyczących płci. W tym kontekście kolor różowy został powiązany z wartościami związanymi z kobiecością.
Jest to widoczne np. w całej gamie produktów dla dziewcząt i kobiet, które są prezentowane w tym kolorze. Od pierwszych zabawek i najprostszych akcesoriów po przybory do higieny osobistej, przedmioty w domu, czy wakacje związane z macierzyństwem i miłością.
Kolor różowy w marketingu i biznesie
Różowy nie zawsze był kolorem kobiecym. Jeszcze na początku XX wieku przyjęto, że kolor różowy jest dla chłopców a niebieski dla dziewczynek. Powodem było to, że różowy postrzegano jako kolor mocniejszy, bardziej zdecydowany, natomiast delikatny niebieski odpowiadał bardziej temu co dziewczęce. To postrzeganie zmieniło się już w latach 40 tego samego wieku.
W przeszłości będąc kolorem dość męskim, był i nadal jest używany przez znaną brytyjską gazetę “Financial Times”, poświęcona ówczesnemu bardzo męskiemu światu finansów (jest drukowana na różowym papierze od 1888 roku).
Współcześnie silny związek koloru różowego z tym co delikatne, słodkie, niewinne i żeńskie spowodowały, że jest to kolor po który chętnie sięgają marki kierujące swoje produkty do kobiet i dzieci: Cosmopolitan, Barbie. Choć główna tendencja zmierza ku temu, aby odciąć się od stereotypowego postrzegania płci przez pryzmat koloru różowego i niebieskiego.
Pozostała symbolika koloru różowego
W Feng Shui kolor ten związany jest z małżeństwem i więzami emocjonalnymi. W niektórych krajach wschodnich, takich jak Japonia, nabiera konotacji związanych z erotyzmem, w Europie Zachodniej natomiast z intymnością, prywatnością, ale także z tym co romantyczne.
Ze względu na reprezentowanie wszystkiego co kobiece, różowy został kolorem wybranym dla wstążki reprezentującej Światowy Dzień Walki z Rakiem Piersi.