Skip to content

Symbole Szczęścia

symbole szczescia

Trzymanie kciuków, odpukanie w niemalowane drewno, unikanie przejścia pod drabiną, to tylko niektóre przesądy, które mają wzmocnić szczęście i pomóc w uniknięciu pecha. 

Szczęście i powodzenie to coś, czego ludzie pożądali od zarania dziejów i właściwie, z biegiem czasu, niewiele się zmieniło. Na przestrzeni wieków, wszystkie kultury poszukiwały sposobu na przyciągnięcie fortuny. Tworzyły zaklęcia, przesądy, mikstury, symbole, talizmany i amulety, który miały pomóc w tych staraniach.

Szczere intencje, nadanie znaczenia czy prawdziwa magia zaklęta w pewnych znakach, sprawiają, że symbole szczęścia zdają się skutecznie chronić i wabić uśmiech losu

Poznaj symbole szczęścia, które na przestrzeni wieków pomagały ludziom przyciągać sukces, dobrobyt, miłość i stabilność.

Czterolistna Koniczynka

Czterolistna koniczynka to jeden z najpopularniejszy symboli szczęścia na świecie. Czwarty listek, zwykle trzylistnej rośliny, to wynik rzadkiej mutacji. Według szacunków, szansa na znalezienie szczęśliwej koniczynki wynosi 1 do 10.000, dlatego przypadkowy jej znalazca już choćby dlatego może czuć się farciarzem.

W dawnej tradycji, trzy listki koniczyny odnoszono do trzech cnót: wiary, nadziei i miłości, natomiast czwarty oznaczał pomyślność.

Do dziś wierzy się, że każdy z listów czterolistnej koniczynki przyciąga elementy, które składają się na pełnię szczęścia: miłość, bogactwo, zdrowie i dobra reputacja.

Podkowa

Podkowa, to jeden z najstarszych symboli szczęścia i te atrybuty przypisywali jej już starożytni Grecy. Kształtem przypomina półksiężyc, symbol płodności i dobrobytu, i tak jak w słowiańską lunulę, również w podkowę wpisano te znaczenia. Ponadto, wykonana z żelaza zapewniała ochronę przed złem.

Rzymianie, będący spadkobiercami wielu Greckich tradycji, rozpowszechnili użycie tego symbolu szczęścia po całym swoim imperium.

Podkowa była umieszczona przed wejściem do domu, zwykle skierowana ku górze, aby zgromadzić szczęście. Choć niektórzy uważali, że jeśli końce podkowy będą odwrócone w dół, wówczas wyleje ona szczęście na domowników.

Wierzenie to zostało wzmocnione również w czasach chrześcijańskich. Według legendy, w X wieku, angielski arcybiskup, św. Dunstan z Canterbury, miał założyć żelazne podkowy samemu diabłu. Ten nie mogąc znieść żelaza obiecał więcej się nie pojawiać, jeśli tylko św. Dunstan je usunie. Odtąd podkowa zawieszona na drzwiach uniemożliwiała diabłu wejście do domu.

Królicza łapka 

Królicza łapka, to obok czterolistnej koniczyny i podkowy, jeden z najstarszych symboli szczęścia, który wciąż służy przyciągnięciu pomyślności.

Jako pierwszym, użycie króliczej łapki w kontekście talizmanu, przypisuje się Celtom, choć zaczęło się od łapek zajęczych. 

Wierzono, że zające były zwierzętami świętymi, o wyjątkowych siłach, stąd też się ich obawiano. 

Jednak z czasem, w przedchrześcijańskiej Europie, zaczęły szerzyć się opowieści o niezwykłych właściwościach leczniczych zajęczych łap. Po przyłożeniu takiej łapki do miejsca, które trawił reumatyzm czy skurcz, w magiczny sposób ból ustawał. Opowieści te dotarły aż do Azji, a kuracja zajęczymi łapkami stawała się coraz popularniejsza. 

krolicza lapka

W czasach imperium rzymskiego, na starym kontynencie zaczęły rozprzestrzeniać się króliki (wcześniej występowały tylko na Półwyspie Iberyjskim i w Afryce Północnej). Królicze łapki były dużo łatwiejsze do zdobycia niż zajęcze, stąd ich popularność zaczęła błyskawicznie rosnąć. 

Choć oficjalnie chrześcijaństwo uznało ten amulet za pogański, ludzie nie ustawali w obdarowywaniu się króliczymi łapkami. Miały one chronić przed złym okiem i chorobami.

Zdolność szybkiego rozmnażania się tych zwierząt nie pozostała obojętna w kwestiach znaczeniowych. Dość szybko i ten przymiot wpisano w symbolikę króliczej łapki, która stała się talizmanem płodności i gwarancją na szybkie pojawienie się dzieci.

Stworzono również wiele sposobów na wzmocnienie działania króliczej łapki. I tak, najlepiej, żeby była to tylna, lewa łapa. Największą skuteczność miała, gdy noszono ją w lewej kieszeni.

Słoń

Słoń z trąbą zwróconą ku górze to jeden z najpopularniejszych, na całym świecie, symboli przyciągających szczęście i dobrobyt.

Symbol ten, do świata zachodniego, przybył z Indii. W hinduskich wierzeniach słoń symbolizuje pamięć, mądrość, siłę, odwagę, długowieczność, cierpliwość i honor

ganesa

Ganesa, który stał się podwaliną dla współczesnej symboliki słonia, to jeden z ważniejszych bóstw w wierzeniach hinduskich. Miał ciało człowieka i głowę słonia. Uosobienie mądrości, ten który usuwał wszelkie przeszkody i zapewniał powodzenie w najróżniejszych przedsięwzięciach. 

Według różnych wierzeń, noszenie wisiorka czy bransoletki ze słoniem przekazuje jego właścicielowi cechy tego zwierzęcia: mądrość, siłę, odwagę i cierpliwość. Figurka słonia pomaga także w osiągnięciu sukcesów w życiu osobistym i zawodowym.

Delfin

Delfiny są symbolem szczęścia już od czasów starożytnych. Każdy, kto dostrzegł je na pełnym morzu mógł być pewien, że niesie to ze sobą dobrą wróżbę

Żeglarze od dawien opowiadali niezwykłe historie o delfinach, które chroniły ludzi na morzu i pomagały bezpiecznie dopłynąć do celu. Dlatego zwierzęta te zawsze były postrzegane jako przyjaciele, przewodnicy i pomocnicy człowieka.

Stąd dość szybko wizerunek delfina stał się amuletem ochronnym, zapewniającym powodzenie i pomagającym utrzymać się na właściwej drodze do osiągnięcia swoich celów.

Biedronka

Biedronka jest posłańcem dobrych wiadomości i znakiem szczęścia w poszukiwaniu miłości. Kiedy wyląduje na dłoni przynosi szczęście. Należy wówczas wypowiedzieć życzenie, bo właśnie wtedy ma się największą szansę na jego spełnienie.

Z biedronką związana jest pewna legenda. Rzecz miała miejsce w czasach średniowiecza. Nastał rok, kiedy to szkodniki zniszczyły większość upraw a nad ludźmi zawisło widmo głodu. Zrozpaczeni zaczęli się gorąco modlić do Maryi Dziewicy o pomoc. I wkrótce pojawiły się biedronki, które zjadły szkodniki. Odtąd wśród chrześcijan biedronka stała się nie tylko symbolem szczęścia, ale także łącznikiem z Bogiem.

Żołędzie

Wyjątkowe właściwości dębów dostrzegały już pierwsze ludy zamieszkujące Europę. Dąb był świętym drzewem, między innymi: Celtów, Greków, Rzymian, Wikingów, czy Słowian. Silny i niezłomny. Drzewo, które podczas burz najczęściej było smagane piorunami i najrzadziej odnoszące z tego powodu większe uszkodzenia.

zoledzie

Owoce dębów – żołędzie, stały się symbolem szczęścia, dobrobytu i potęgi. Jako amulet chronią przed magią, chorobami i fizycznymi uszkodzeniami. Przyspieszają proces leczenia, łagodzą bóle. 

To również talizman szczęścia dla wszystkich tych, którzy w dążeniu do swoich celów, potrzebują siły i wytrwałości.

Oko Proroka

Od niepamiętnych czasów wierzono, że zazdrość przynosi nieszczęście. Osoba, będąca obiektem zawiści najczęściej nie wiedziała, że właśnie padła ofiarą takiej klątwy, dlatego koniecznością stało się posiadanie ochrony.

Na Bliskim Wschodzie, już w czasach pierwszych cywilizacji zamieszkujących tamte tereny, oko proroka stało się amuletem chroniącym przed złym spojrzeniem. Współcześnie, zwłaszcza w Turcji, wciąż służy by chronić przed negatywnym wpływem ludzkiej zazdrości.

oko proroka

Oko proroka to szklany, spłaszczony koralik, w którym pojawiają się koncentryczne koła, w różnych odcieniach koloru niebieskiego, tworząc obraz oka. Tym intensywnym kolorom przypisuje się magiczne moce i siły ochronne.

Amulet ten absorbuje złe emocje i energie skierowane do jego właściciela, chroni przed zazdrością i złymi spojrzeniami. Według wierzeń ówczesnych, oczy stanowią tę część ciała, która najdosadniej pokazuje złe uczucia ludzi.

Najczęściej jest noszony jako naszyjnik, bransoletka, kolczyki, ale także umieszcza się go w torebce, na biurku w pracy, samochodzie, czy przy drzwiach w domu.

Jeśli pęknie, to znak, że wypełnił swoje zadanie i ochronił przed złym okiem. Należy się go wówczas pozbyć i zastąpić nowym okiem proroka.

Chińska żaba finansowa

Trójnożna ropucha obfitości, chan chu lub żaba na pieniądze to inne nazwy określające figurkę żaby z monetą w buzi, która przyciąga bogactwo, obfitość, dobrobyt i szczęście.

Aby ten talizman odpowiednio zadziałał ważne jest jego staranne umiejscowienie, skrupulatnie przestrzegając zasad Feng Shui.

zaba obfitosci

Magia powodzenia uwalnia się po tym jak przewiąże się ją czerwoną wstążką lub umieści na czerwonej powierzchni.

Wierzono, że chan chu wychodziła co wieczór, aby zebrać monety, dlatego stawiano ją często w pobliżu drzwi, naprzeciw, po przekątnej. Zawsze zwróconą do wnętrza pomieszczenia. Nigdy bezpośrednio przed drzwiami, bo wtedy mogłaby opuścić dom i nigdy już nie wrócić.

Możesz ją umieścić na podłodze lub niewysokich meblach, takich jak na przykład stolik do kawy. Znajdując się zbyt wysoko nie mogłaby skakać, aby wypełnić swoją misję sprowadzania bogactwa do domu.

Pamiętaj, że nie wolno umieszczać żaby na pieniądze w kuchni, sypialni czy łazience – to mogłoby przynieść nieszczęście.

Klucz

Klucz, jako symbol szczęścia, niesie ze sobą przesłanie otwarcia, ale także zamknięcia w kontekście ochrony. Noszony najczęściej jako wisiorek, używany jako talizman mający otworzyć drzwi do miłości, bogactwa i zdrowia. Chroni także przed złymi mocami.

Jedna ze antycznych legend mówi, że przed stworzeniem ludzkości bogowie zastanawiali się, co zrobić, żeby nie dopuścić do tego, aby człowiek dorównał im siłą i władzą. Ludzie mieli być inteligentni, pomysłowi i pragnąć szczęścia. Dlatego postanowili, że ukryją przed człowiekiem coś tak ważnego jak właśnie klucz do szczęścia.

Długo zastanawiali się nad właściwym miejscem: szczyty najwyższych gór, głębie mórz… Wiedzieli, że w końcu człowiek odnajdzie te miejsca. Aż najmądrzejszy z bogów znalazł rozwiązanie. Zasugerował, aby ukryć klucz do szczęścia w pobliżu serca człowieka. Ludzie zajęci gromadzeniem bogactwa, władzą, podróżowaniem, nie będą mieli czasu, aby zajrzeć w głąb siebie.

Hotei – śmiejący się Budda

Figurka Hotei, popularnie nazywana w zachodniej części świata śmiejącym się Buddą, to talizman przyciągający bogactwo, pomyślność i szczęście.

Przedstawia ona łysego, buddyjskiego mnicha, z długimi, sięgającymi ramion uszami i tłustym, odsłoniętym brzuchem. Według wierzeń, to właśnie pocieranie brzucha Hotei ma przyciągnąć szczęście. Cała postać śmieje się, co ma być wyrazem radości wynikającej osiągniętego szczęścia. 

Maneki neko

Maneki neko, czyli japoński kot szczęścia, to amulet przywołujący dobrobyt i bogactwo. Dosłownie jego nazwę można przetłumaczyć “kot zapraszający do środka”. Z uniesioną prawą łapką przyciąga pieniądze i dostatek, lewa łapka w górze zaprasza klientów. Im wyżej uniesiona, tym więcej szczęścia sprowadza. Dlatego tak często można spotkać te figurki w sklepach i restauracjach zarówno w Japonii jak i innych krajach Wschodu.

maneki-neko

Choć najpopularniejszy maneki-neko ma umaszczenie tricolor, to dla wzmocnienia działania amuletu zaczęły pojawiać się figurki w innych kolorach, dedykowane konkretnemu aspektowi życia.

Łapacz snów

Łapacz snów to indiański amulet, który zapewnia spokojny sen i chroni przed koszmarami. 

lapacz snow

Według wierzeń rdzennych Amerykan, łapacz snów jest darem od Pajęczej Matki, która utkała sieć łapiącą marzenia senne, zarówno te dobre, jak i te złe. Pośrodku amuletu znajdował się otwór, po którym dobre sny spływały na śpiącego, natomiast te złe, zakłócające jego spokój, były niszczone przez pierwsze promienie słońca.

Skarabeusz Egipski

Starożytni Egipcie wierzyli, że skarabeusze pojawiały się z nicości, stając się tym samym symbolem życia i mocy. Chrząszcz toczący kulkę gnoju reprezentował również wędrówkę słońca po niebie i jego odrodzenie. 

Dlatego dla Egipcjan skarabeusz stał się potężnym amuletem gwarantującym ponowne narodziny, ochronę za życia i po śmierci, przed złem wszelkiego rodzaju. Dodawał siły i mocy.

Układano je także nad sercem zmarłych, co stanowiło ochronę w ich podróży do podziemi oraz zmartwychwstanie i osiągnięcie życia wiecznego.

Do dziś wierzy się w niezwykłą moc ochronną skarabeusz i ich siłę przyciągania szczęścia. Wykonane z różnych materiałów, najczęściej noszone jako naszyjniki, strzegą, swoich właścicieli przed wszelkim złem widzialnym i niewidzialnym.

Bambus

Szczęśliwy bambus, pomimo swojej nazwy i wyglądu tak naprawdę bambusem nie jest. Ta roślina, która do złudzenia przypomina bambus to dracena sandera. Łatwo się rozmnaża, rośnie dość szybko, może żyć wiele lat w niesprzyjających warunkach, a w naturze sięga nawet kilku metrów.

W kulturze azjatyckiej ludzie od dawna obdarowywali się pędami właśnie tej rośliny, aby przyciągnąć szczęście, bogactwo i wzmocnić rozwój osobisty. 

Zasada jest prosta, im więcej pędów szczęśliwego bambusa, tym więcej szczęścia przynoszą swojemu właścicielowi. Trzy pędy sprzyjają szczęściu, radości i długowieczności, pięć pędów przyciąga bogactwo, siedem to amulet dla zdrowia, a pełnię szczęścia i sukcesu osiąga się mając w swoim posiadaniu aż 21 pędów.

Drzewko szczęścia 

Grubosz jajowaty (crassula ovata) popularnie nazywany drzewkiem szczęścia pochodzi z Afryki Południowej. To również talizman przyciągający szczęście i bogactwo, który zyskał swoją popularność na całym świecie. 

Ta wiecznie zielona roślina, o stale rosnącej energii, ma duże, grube i niemal okrągłe liście przypominające monety. To właśnie odniesienie do moment rosnących na drzewie sprawiło, że dziś drzewko szczęścia stało się symbolem bogactwa i dobrobytu.

Według Feng Shui roślina ta wytwarza pozytywną energię, która przynosi dobrą fortunę i sukces swojemu właścicielowi. 

Najlepiej ustawić ją tuż przy wejściu do domu, restauracji, sklepu, zapraszając w ten sposób szczęście.

Czasem nazywane jest także drzewkiem przyjaźni, ponieważ zwykło się odcinać gałązkę i podarować komuś bliskiemu, aby i w jego domu zagościł dobrobyt.

Zasadzając drzewko w czerwonej doniczce znacznie wzmocnimy jego magiczne działanie.

Chińskie Monety Szczęścia

Chińskie monety z dziurką, nazywane cash, po raz pierwszy wybito w IV wieku przed naszą erą i były w obiegu aż do XX wieku naszej ery.

Wierzono, że te monety, mają szczególną moc przyciągania dobrobytu i bogactwa.

Wyjątkowe właściwości tego amuletu szczęścia miał zapewniać okrągły kształt monet z kwadratowym otworem na środku. Dla wzmocnienia działania tego talizmanu, często przewiązywanio kilka monet czerwoną wstążką. 

Nie bez znaczenia pozostaje ilość przewiązanych monet. Według zasad Feng Shui, należy przewiązać minimum trzy lub każdą inną wielokrotność tej liczby. 

Warto je przechowywać tam, gdzie zwykle trzyma się pieniądze, np. w portfelu, kieszeni, choć używa się ich także jako wisiorka, zawiesza przy łóżkach chorych lub, stosując się do zasad Feng Shui, ustawia w energetycznych punktach w domu.

Laleczka na zmartwienia

Pochodząca z Gwatemali, laleczka na zmartwienia to tradycyjny amulet Majów, chroniący ludzi także i dziś. Jej zadaniem jest strzec przed problemami, zwłaszcza małe dzieci.

Kiedy problem nie pozwala usnąć, należy opowiedzieć go laleczce po czym włożyć ją pod poduszkę. Laleczka weźmie na siebie zmartwienie, a jej właściciel będzie mógł spokojnie spać.