Turkus jest tonem, który na skali barw znajduje się pomiędzy niebieskim a zielonym. Ma on cechy związane z obydwoma kolorami, takie jak spokój błękitu i wzrost reprezentowany przez zieleń.
Znaczenie koloru turkusowego związane jest z relaksującym i orzeźwiającym oceanem stąd i znaczenie samego koloru odnosi się do tego co odświeżające i uspokajające. Ludzie łatwo ulegają jego wpływowi, kojącemu i łagodzącemu najgłębsze myśli i uczucia.
Kolor turkusowy pomaga otworzyć linie komunikacji pomiędzy sercem a wypowiadanym słowem. Postrzegany jest jako radosny, przyjazny, kolor cieszący się życiem. Warto go mieć w swoim otoczeniu, ponieważ pomaga jasno myśleć i podejmować decyzje. Wspiera również rozwijanie umiejętności organizacyjnych.
Spis treści
Symbolika koloru turkusowego
Piękno kamienia turkusowego, od którego przyjął nazwę ten kolor, był niezwykle ceniony na przełomie wieków i w wielu kulturach – od faraonów egipskich, rdzennych Amerykanów czy rodzin królewskich.
Turkus symbolizuje spokój potrzebny do inspiracji, ukojenie i prawdę. Doskonale wpływa na osoby, które szukają wyciszenia umysłowego, równowagi, wewnętrznego spokoju. Łagodzi uczucie samotności.
Jego znaczenie związane jest z wiedzą, mentalnością, siłą, powagą, kreatywnością, hojnością, integralnością, czystością, uzdrowieniem i świeżością.
W psychologii kolorów, turkus kontroluje i leczy emocje poprzez tworzenie poczucia opanowania i stabilności.
Ściany czy dekoracja wnętrz w tym kolorze to gwarancja poczucia równowagi i harmonii. Nadaje pomieszczeniu wrażenie orzeźwienia, świeżości, a także idealnie nadaje się do walki ze zmęczeniem czy stresem. To kolor, który łatwo łączy się z białym i czarnym, dając przyjemne efekty wizualne. Na przykład turkus połączony z bielą nadaje przestrzeni efekt jakości i czystości.
Odpowiednie połączenie tego koloru jest bardzo ważne. Nadużywanie go, może prowadzić do chronicznego zmęczenia pracą lub innymi czynnościami, napięciem, a nawet agresją, strachem i zmartwieniem. Zbyt dużo turkusu wywołuje również niezdecydowanie. Zrównoważyć to można kolorem czerwonym, różowym, magenta lub purpurowym.
Jak uzyskać kolor turkusowy?
Turkus uzyskuje się przez zmieszanie koloru niebieskiego z białym łącząc je z zielenią. Mając na uwadze, że wszystkie te kolory mają pozytywną energię, związane z dobrym samopoczuciem psychicznym i fizycznym, nie zaskakuje fakt, że i znaczenie koloru turkusowego jest pozytywne.
Kolor turkusowy w reklamie i biznesie
To kolor związany z odpowiedzialnością i spokojem. Jest przyjemny i orzeźwiający. Chociaż jego przekaz może różnić się, w zależności od tonu, to na ogół symbolizuje zaufanie i lojalność. Stąd tak częste jego użycie, kiedy w grę wchodzi podkreślenie właśnie zaufania.
To świetny kolor dla firm związanych z komunikacją, włączając w to nauczycieli, trenerów, prelegentów publicznych, komunikacji medialnej i technologii komputerowych.
Turkus to również dobry kolor dla klinik zdrowotnych i lekarzy, ponieważ równoważy emocje i uspokaja ducha. Także pozytywny wydźwięk ma jego zastosowanie na opakowaniach środków czyszczących, ponieważ wyraża czystość, nie będącej przy tym zbyt sterylną.
Pozostała symbolika koloru turkusowego
W modzie kolor turkusowy również podkreśla zaufanie, lojalność, stabilność, powagę, inteligencję i hojność. Przyciąga także uwagę tych, którzy potrzebują ochrony i schronienia. Osoby lubiące nosić ubrania turkusowe wskazują na osobowości myślące o sobie lub bardzo intuicyjne. Bardziej je interesuje robienie własnych rzeczy niż próba wpasowania się w tłum lub podążania za nim.
Z punktu widzenia Feng Shui turkus jest energią niebiańską, która poza zapewnieniem ochrony przed negatywnymi energiami, ma również silny związek z czystością żywiołów, szczególnie powietrza i wody. Energia, którą woda posiada w turkusie, ułatwia przepływ energii w organizmie, sprzyjając dobrej detoksykacji, zmniejszając stan zapalny i poprawiając funkcjonowanie układu odpornościowego.
Ludzie, którzy identyfikują się z kolorem turkusowym i uważają go za swój ulubiony, są zazwyczaj związane z działalnością artystyczną, taką jak malowanie, pisanie, taniec czy śpiew. To ulubiony kolor osób przyjaznych, przystępnych, komunikatywnych, empatycznych i kochających, kreatywnych i wrażliwych. To kolor, który również wiąże się z introspekcją, ale także egocentryzmem i obojętnością.